среда, 29. април 2009.

  Cetinje

Istorijski predodređeno da bude žariste duhovnosti i centar državnosti, uz prirodno i političko okruženje, uslovili su da se na Cetinju veoma rano javi potreba za organizovanim pružanjem ugostiteljskih, odnosno turističkih usluga. Prvi pisani pomen ugostiteljskog objekta na Cetinju potiče iz 1808. godine a odnosi se na han serdara i senatora Mila Martinovića. Sredinom XIX vijeka na Cetinju već postojao niz ugostiteljsko-turističkih objekata. Prvi hotel, čuvena Cetinjska "Lokanda", počeo je sa radom 1864. godine. Početkom XX vijeka Cetinje ce već imati nekoliko hotela, veći broj manjih ugostiteljskih objekata. Porast interesovanja za Crnu Goru i Cetinje i pojava sve većeg broja gostiju iz zemlje i inostranstva usloviće da se 1901. o Cetinju štampa i prvi turistički vodič na stranom jeziku.
Interesovanje za Cetinje, koje poslije I svjetskog rata postaje sjedište Zetske banovine, razvija potrebu za otvaranjem novih ugostiteljsko - turističkih objekata. Podatak da je 1928. godine na Cetinju radilo 54 kafane i da je 1931. godine Cetinje imalo šest hotela zvučnih imena ("Grand", "Njujork", "Pariz", "London") sa ukupno 94 sobe, dovoljno govori o broju domaćih i stranih turista.
Sredinom XX vijeka Cetinje je izgubilo status političkog i administrativnog centra Crne Gore, što se odrazilo i na razvoj turizma koji počinje da stagnira. Međutim, činjenica da se radi o prestonici Crne Gore, o izuzetno značajnom i bogatom fondu spomenika kulture i muzeja, o zanimljivom prirodnom okruženju, Cetinje je ostalo jedna od značajnijih turističkih destinacija Crne Gore. 
Danas na Cetinju rade hotel "Grand" A kategorije i Studentski dom namijenjen za omladinski turizam. Pored toga ugostiteljske usluge na Cetinju pruža i desetak specijalizovanih restorana i veći broj kafana i kafića-barova.
U planu je izgradnja nekadašnjeg hotela "Lokanda" koji je srušen nakon katastrofalnog zemljotresa 1979. godine.
Izletista

Mauzolej vladike Danila na Orlovom kršu
Na Orlovom kršu, brežuljku koji se uzdiže i koji dominira jugozapadnim dijelom Cetinjskog polja, podignut je mauzolej vladike Danila, rodonačelnika dinastije Petrović – Njegoš.
Mauzolej je izgrađen 1896. godine po ideji i nacrtu knjeginje Jelene, a uz saradnju francuskog arhitekte Frusea i vajara Votijera.
Na samoj ivici platoa, ispod baldahina koga nose četiri stuba, položen je kameni sarkofag na čijoj su gornjoj ploči u plitkom reljefu predstavljeni simboli duhovne i svjetovne vlasti vladike Danila, dok je na istočnoj strani sarkofaga, u kružnom medaljonu apliciran bronzani reljef vladičine glave u profilu.
Do mauzoleja i platoa, sa koga se pruža izvanredan pogled na istorijsko jezgro Cetinja, vodi asfaltni put.
   Orlov krš

Lovćen
Planina Lovćen je zbog svojih specifičnih prirodnih i antropogenih odlika proglašena nacionalnim parkom 1952. godine. Prostor od blizu 6,400 ha predstavlja jedinstvenu cjelinu u biogeografskom, lovnom i turističkom pogledu. Odlikuju ga izuzetne geomorfološke pojave, oblici i procesi, ambijentalne i prostorne cjeline, jedinstveni vidikovci, brojni relikti flore i faune, autohtone šumske zajednice, geomorfološki fenomeni različitih vrsta (uvale, vrtače, pećine) i dr. Posjeduje izuzetno bogatu floru sa 1158 biljnih vrsta od kojih su četiri endemične.
Na Ivanovim koritima, dijelu nacionalnog parka, na nadmorskoj visini od 1200 m, postoji nekoliko objekata namijenjenih za odmor i rekreaciju. Od Cetinja do Ivanovih korita (14 km) i Njegoševog mauzoleja izgrađenog na Jezerskom vrhu (21 km), vodi savremen put koji čini da je nacionalni park izuzetno posjećen i ljeti i zimi.
Pored prirodnih vrijednosti, posebnu pažnju u nacionalnom parku "Lovćen" privlače i stara sela, stočarski katuni, crkva sv. Preobraženja na Ivanovim koritima i posebno Njegošev mauzolej podignut 1974. godine, koji svojim dimenzijama i položajem predstavlja pravu atrakciju Lovćena.
   Lovćen

Njegošev mauzolej na Lovćenu
Na Jezerskom vrhu na Lovćenu, na visini od 1660 metara nalazi se mauzolej Petra II Petrovića Njegoša. Od Cetinja do mauzoleja vodi asfaltni put u duzini od 21 km. Podignut je po zamisli hrvatskog vajara Ivana Mestrovića na mjestu na kome je Njegoš još za života, oko 1845. godine podigao crkvicu-kapelu sa zeljom da u njoj bude sahranjen. Kapela je 1974. demontirana i na njeno mjesto je podignut mauzolej.
Do mauzoleja vodi tunel sa stepeništem probijen u masivu Lovćena. Centralno mjesto građevine zauzima kapela na čijem se ulazu nalaze dvije monumentalne figure Crnogorki isklesane od crnog granita, koje, kao Karijatide, podupiru konstrukciju kapele. U kapeli je smještena monumentalna sjedeća figura Njegoševa sa otvorenom knjigom na koljenima.
U podzemnoj kripti, u mermernom sarkofagu, sahranjeni su Njegoševi posmrtni ostaci.
   Mauzolej

Skadarsko jezero
Skadarsko jezero se nalazi 15 km udaljeno od Cetinja. Ono je najveće jezero na Balkanu, jedna od poslednjih slatkovodnih močvara, poslednje staniste pelikana i najveći ptičji rezervat u Evropi. Zato je i proglašeno nacionalnim parkom. Manastirski kompleksi i utvrđenja predstavljaju najreprezentativniju grupu spomeničkog fonda na prostoru Nacionalnog parka ''Skadarsko jezero''. Na njegovim obalama i ostrvima nekada je bilo dvadesetak manastira, zbog cega je nosio naziv "Zetska Sveta Gora". Najznačajniji manastiri su: - Prečista Krajinska - XI - XV vijek, - Manastir Sv. Nikole na Vranjini - XIII - XIX vijek, - Starčevo - XIV vijek, - Beška - XV vijek, - Moračnik - XV vijek, - Kom - XV vijek, Među gradovima – utvrđenjima izdvajaju se: - Žabljak Crnojevica - XV vijek, - Obod - Riječki grad - XV vijek. Brojni manastiri, crkve i utvrđenja iz daleke crnogorske prošlosti kao da su zaustavili vrijeme na ostrvima na kojim su sagrađeni, da podsjete na one koji su davno živjeli i vladali ovim područjem. Ostrva Skadarskog jezera su ostrva manastira i ptica, harmonična kombinacija istorije i prirode. Osim razgledanja jezerske panorame i živopisnog močvarnog rastinja, kao i kupanja u toploj jezerskoj vodi, ljubitelji bird watching-a ovdje će u potpunosti uživati u svom hobiju - 270 vrsta ptica našlo je svoje staniste na Skadarskom jezeru, a mnoge od njih su ugrožene ili prorijeđene. Interesantna je i rekreativna staza koja ide preko Oboda, od Rijeke Crnojevica do Obodske pećine.
   Skadarsko jezero

Rijeka Crnojevića
Plašeći se najezde Turaka i brzog pada Žabljaka, Ivan Crnojević, u narodu poznatiji kao Ivan-beg, preselio je u drugoj polovini XV vijeka prijestonicu, a zatim i mitropoliju sa Vranjine na Obod, brdo iznad Rijeke. Tako Obodski grad postaje mjesto stolovanja kuće Crnojevića. Prema predanju, prva ćirilična knjiga na slovenskom jugu štampana je na Obodu.
Na Rijeci Crnojevića se nalazio zimovnik Petrovića, jer ovo mjesto ima malo vjetrova , a klima je cak blaža nego na primorju. Čuveni most preko rijeke podigao je 1853. knjaz Danilo, a onaj veći, koji povezuje Rijeku sa Virpazarom, knjaz Nikola 1905. godine.
Tokom XIX i početkom XX vijeka Rijeka Crnojevica je bila najjači pazar na ovom dijelu Balkana. Na italijanskim trpezama bio je veoma cijenjen proizvod iz ovog kraja – suva ukljeva. U Rijeci su srećno živjeli i trgovali pripadnici sve tri vjere, a za najbolje trgovce smatrani su Muslimani.
Veliko bogatstvo ovog kraja bile su i komunice koje su se nalazile na jezerskim okama, kojih u ovom kraju ima mnogo i koja su veoma bogata ribom. Prije balkanskih ratova Rijeka je bila prepuna manufakturnih radnji, a upravo ovdje je otvorena prva apoteka u Crnoj Gori, kao i prva radionica oružja. U "fabrici Marica" se proizvodio biser od riblje krljušti.
U ovom kraju se nalaze Lipska pećina sa divnim jezercem i kamenim nakitom, vodopad na izvoru rijeke Crnojević, kao i Dobrsko selo, okruženo malim vinogradima od čijih sorti se prave dobro vino i još bolja rakija. Danas u Rijeku Crnojevica zalaze zaljubljenici u prirodu, ljubitelji dobre fotografije i nesvakidašnjih pejzaža. Čuveni režiser Emir Kusturica i svjetski prvak u kanuu i kajaku Milan Janjić, jedni su od poklonika ovog mjesta.
   Rijeka Crnojevića

Lipska pećina
U neposrednoj blizini Cetinja, ispod vidikovca Belvedera, s kojeg se pruža pogled na živopisnu dolinu Skadarskog jezera, nalazi se Lipska pećina. Spada među najpoznatije i najvrednije pećine, ne samo Crne Gore već i Evrope. Ukupna duzina istraženih hodnika iznosi oko 1.200 metara, ima vise interesantnih dvorana i galerija i čitavo bogatstvo nakita. Podzemni vodotoci, jezera i izvori, povećavaju njene prirodne ljepote i čine je još privlačnijom i atraktivnijom.
   Lipska pećina

Hoteli i restorani

Hotel Grand
Hotel "Grand", A kategorije nalazi se u velikom uređenom parku, koji je nekada pripadao crnogorskom Dvoru. Svojom arhitekturom i svojim bogatim sadržajima pruža gostima realnu mogućnost da pod njegovim krovom uživaju u tradicionalnom crnogorskom gostoprimstvu spojenom sa najsavremenijim zahtjevima turističkog tržišta. Hotel raspolaže sa 420 ležaja u jednokrevetnim i dvokrevetnim sobama i osam apartmana. Gostima su na raspolaganje dva restorana, nacionalni restoran, kafana sa grilom, poslastičarnica, snek-bar, noćni bar i diskoteka, kao i prostrana terasa sa 400 mjesta. Za održavanje skupova svih vrsta, banketa i proslava, uz korišćenje savremenih tehničkih pomagala i složenih ugostiteljskih usluga, hotel nudi polivalentnu dvoranu kapaciteta oko 400 sjedišta. Za rekreaciju i zabavu gostiju u kompleksu hotela nalazi se zatvoreni bazen, sauna, automatska kuglana sa četiri staze, TV sala, šah-sala i čitaonica.
   Hotel Grand


Odmaralište na Ivanovim Koritima
Na prostoru Nacionalnog parka Lovćen, locirana na Ivanovim Koritima, kao reprezent turističko-ugostiteljske ponude egzistira JU ''Lovćen Bečići'' – za odmor i rekreaciju djece. Smještajni kapaciteti hotelskog dijela kompleksa formirani su u dvokrevetnim, trokrevetnim i četvorokrevetnim komforno opremljenim sobama za potrebe 240 gostiju. Ugostiteljsku ponudu na kvalitetan način prezentuje restoranski objekat, više radnih kabineta i funkcionalna ljekarska ambulanta. U okviru djelatnosti iz domena sporta, rekreacije i zabave, hotelski kompleks nudi diskoteku, stadion za male sportove, ski liftove i trim stazu dužine 10 kilometara.
   Ivanova korita

Belveder
Na Belvederu, prirodnom vidikovcu kraj Cetinja, prvi put je otvoren ugostiteljski objekat 1888. godine. Belveder je bio omiljeno izletište crnogorskom Kralju Nikoli i kraljevskoj familiji. Sa njega se pruža veličanstven pogled na Skadarsko jezero i Crnojevica rijeku. Restoran Belveder okružen je borovom sumom, a na prostranoj terasi, okrenutoj Skadarskom jezeru, u toku ljetnjih mjeseci vlada prijatna hladovina, mir i tišina. Unutrašnjost restorana je udešena ugodno u stilu stare crnogorske kuće, što upućuje na tradicionalno gostoprimstvo i toplinu doma. Gostima se nudi veliki izbor pića i ukusnih jela tradicionalne crnogorske kuhinje.
   Belveder

Restoran "Konak"
Na samo četvrtom kilometru iz pravca Cetinja prema Budvi nalazi se Restoran "Konak"
A kada budete pričali sa nekim ko je u "Konaku" bio, sto će Vas neminovno dovesti nama, znacete da nas je ovo podneblje sem imena okrunilo i osnovnim kredom poslovanja: za nas je Gost svetinja, kao sto je to u vrletima Stare Crne Gore oduvijek i bio. Ovaj region u Crnoj Gori decenijama je poznat pod imenom KONAK - mjesto gdje karavani prolaze. Ime koje je naslijedio ostavlja mu u amanet i obavezu da sve putnike namjernike ugosti na nama svojstven način.
Ovaj restoran simboličnog imena, sinonim je za tradiciju crnogorskog načina života i nadaleko cuveno gostoprimstvo. Prijatan ambijent, vegetacija, a iznad svega komfor, izdvajaju ga od ostalih.Unutrašnjost restorana omogućava Vam prijatan boravak, a konoba koja radi u sklopu restorana, sa svojim specifičnim enterijerom mami na prvu času vina i pruža ugođaj starih vremena.Za posebne namjene i zahtjeve u sklopu restorana nalazi se i salon koji pruža mogucnost organizacije ekskluzivnih banketa i proslave zatvorenog tipa. Za one koji žele biti u prirodi na svježem vazduhu predlažemo Vam našu terasu na kojoj se mozete nesmetano opustiti.
   Restoran "Konak"

1 коментар: